A termesztés a gyártási folyamat legfontosabb lépése. Büszkék vagyunk rá, hogy olyan országban élünk, ahol az olajbogyók termesztése i.e. 4000 évre nyúlik vissza (az első írásos emlék az olajfák termesztéséről a minószi civilizáció idejéből származik). A krétai földművesek szó szerint a saját fáik mellett nőttek fel és a föld hagyomány szerint nemzedékről nemzedékre szállt. A föld iránti mély szeretet és az olajfák iránti igaz tisztelet a fő ok, amiért a krétai gazdák még mindig a hagyományos módszerrel termesztik az olajfáikat. A szuper intenzív termesztés modern gyártási folyamatai, melyeket Spanyolország, Kalifornia és a további új termelői országok elfogadtak, számunkra a Terra Creta-ban se nem elfogadhatóak, se nem alkalmazhatóak. Bízunk benne, hogy a minőségi olívaolajat nem lehetséges túlzott hő és vegyi anyagok használatával vagy a fa kifeszítésével, csupán a bő termés miatt, előállítani.
Olajfafajták
A leggazdagabb olajfafajta Kolymvari térségében a „Koroneiki” olajfa. Ez a nagyon kicsi olajfa kivételesen finom, gyümölcsös, zöld, illatos olívaolajat hoz létre. Főleg Kréta szigetén, a Peloponnészosz térségében és az Ión tenger szigetein termesztik. 60 % a görög olajfaligetek közül Koroneiki fajta. A fák 5-7 méter magasak és sötétzöld leveleik 5,47 cm hosszúak és 1,03 cm szélesek. Az olajfa gyümölcse, olajbogyó átlagsúlya 1,3 gramm és a bogyó és a mag aránya 6,6:1, míg az olívaolaj tartalma 27 % is lehet. Nagyon termékeny fajtaként tartják számon és alkalmas típus a meleg, száraz éghajlatra. Lehetséges 500 méter tengerszint feletti magasságban termeszteni.
A második legkedveltebb olajfafajta a „Tsounati”, feltérképezetlen kincs és a helyi lakosok kedvenc fajtája.
Termesztés
Az olajfák Krétán 50 – 3000 évesek. Olajfaligeteink gondozása továbbra is hagyományos krétai eljárással történik. A termesztési ciklus február közepén kezdődik, rögtön a szüret befejezése után. A kulcsfázis a fakorona alakítása, ahol az ágak formáját úgy vágjuk, hogy az olajbogyók elég levegőhöz és fényhez jussanak. Ez igazi művészet. Az olajtermelő gazdának minden egyes fát egyénileg kell megigazítania, attól függően, mennyire van erre a fának szüksége. A fa formája meghatározza a hosszan tartó tervet és az egyes fák gyártásának történetét.
A következő fontos lépés a föld trágyázása. A trágya szükséges a föld számára, mert évről évre biztosítja a tápanyagok megőrzését. A Terra Creta-nál trágyát csak a fa fenntarthatósága miatt használunk. Gyakran elég a tápanyag a levelekből és gallyakból, melyek természetesen hullnak az idény alatt. Beledolgozza magát a földbe és táplálékként hatással van az olajfákra. A fűt a fák alatt le kell nyírni és a gyomot el kell távolítani, hogy a víz és a tápanyagok jobban felszívódjanak, és hogy a termés védve legyen. A termesztési eljárás folyamán a gyom eltávolítása mechanikus eszközökkel (traktor vagy kaszálógép) történik és csak nagyon ritka esetekben vetjük be az enyhe permetezést. Ritkább esetekben, amikor be kell vetni hatékonyabb intézkedéseket a gyom ellen, mindig könnyű és nagyon kevés mennyiségű permetet használunk, hogy jobban fenntartsuk a környezetet és ez által a fa virulhasson.
Nyáron a gazdák kénytelenek harcolni az olajfák legnagyobb ellenségével: a muslicákkal (Dacus oleae), melyek képesek ellepni és elpusztítani az egészséges és termékeny olajbogyótermést. Elpusztítják az olajbogyót azzal, hogy beleharapnak, a héjába lyukat vájnak és lerakják a petéiket. Ez a nyílás aktiválja az olajbogyók oxidációs folyamatát és csökkenti a minőségét. A kolymvari-i gazdák ez ellen a rovar ellen két módszerrel harcolnak. Egy vastag faágra felakasztanak egy kis vödröt feromonokkal, melyek odacsalogatják a muslicákat és megölik őket. Ám ezeket az edényeket 15 naponta át kell helyezni, hogy lépést tartsanak az olíva muslica életciklusával. A második lehetőség, hogy a fa törzsének kis részét befújjuk egy gyakorlat által igazolt oldattal, mely magához vonzza és megöli a muslicát. A fák korlátozott permetezése hosszú távon nagyon hatékonynak mutatkozik, mert az olajfa értéke nem károsodik. Tekintettel erre Kolymvari „PDO” térség (Protected Designation of Origin) = SZVM (származás védett megjelölése), ahol tilos az egész fa kémiai anyagokkal való permetezése.
A Terra Creta szintén foglalkozik ökológiai termesztéssel. Ezek a fák és ligetek teljes mértékben mentesek bármilyen kémiai trágyától vagy permettől. A kémiai permetezés helyett a muslicák ellen a faágra kötünk egy kis üveget vagy borítékszerűséget, mint csapdát.
Öntözés
Olajfaligeteinkben csupán az olajfák 30 %-át öntözzük, azokat, melyek magasabb hasznot hoznak. A többi fát nem szükséges öntözni, mert a víz természetes forrásai elegendőek ahhoz, hogy a fák és terményeik optimálisan hidratálva legyenek. Ezen fák olajbogyói és a belőlük gyártott olívaolaj minősége elsőrendű, gyümölcsös íze van és gazdag a hasznos tápanyagokban.
Szüret
Kolymvari térsége kb. 15 000 tonna olívaolajat termel évente és a legfontosabb olívaolaj termelő térség Kréta szigetén. Valójában Krétán 30 millió olajfa található, melyek több olívaolajat termelnek, mint az összes görög sziget és a szárazföld együtt. Az olajbogyók betakarítása novembertől januárig zajlik. Az idény kezdetén, novemberben, az újonnan előállított olívaolaj zöld és fűszeres. Görögországban ezt a fajta olívaolajat „agurelaio”-nak nevezik, ami „éretlen olívaolajat” jelent. Ezek a korai olajbogyók kevesebb olívaolajat termelnek, mint a kifejlődött, decemberben és januárban betakarított bogyók, de hatékonyabbak és tele vannak fenolos antioxidánsokkal. Az érett olajbogyó lila vagy fekete színű. Novemberben 1 kg olívaolaj előállítására kb. 6 kg zöld olajbogyóra van szükség, de decemberben és januárban 1 kg olívaolajat elő lehet állítani 4 kg érett olajbogyóból. Mikor eljön az olajbogyók begyűjtésének ideje, a gazdák a fák alá nagy négyszögletes hálókat terítenek és vékony botok (seprűnyél vastagságú) segítségével gyengéden leveregetik a bogyókat, melyek a hálóba potyognak.
Aztán a hálókat kézzel összeszedik és kézi rost segítségével átszitálják a begyűjtött olajbogyókat, hogy eltávolítsák az összes levelet és gallyat, ami a hálóba hullott. Ezután, még ugyanazon a napon, az olajbogyókat elviszik az olajmalomba feldolgozásra, hogy bebiztosítsák a legmagasabb minőséget és eljussanak a legfrissebb termékekhez. A kézi betakarítás nagyon munkaerő igényes. Egy olajgazda kb. 150 kg olajbogyót tud összeszedni naponta, melyből 15 kg olívaolaj nyerhető. A gyengéd eljárás a kulcsa a friss, első osztályú, finom illatú olívaolaj biztosításának.